FLAŞ HABER

Potanın Perileri sahne alıyor!

23 Eylül 2014 Salı 12:27

Potanın Perileri sahne alıyor! A Milli Kadın Basketbol Takımımız, Türkiye'de düzenlenen 2014 FIBA Kadınlar Dünya Basketbol Şampiyonası'nda tarih yazmak istiyor.

Potanın Perileri sahne alıyor!
Avrupa şampiyonalarında üst üste kazandığı madalyaların ardından, ilk kez 2012 Londra'da katıldığı olimpiyat oyunlarında beşinci olan ay-yıldızlı ekip, yine ilk kez yer alacağı Dünya Şampiyonası'nda seyircisi önünde tarihi bir başarı hedefliyor.

Uluslararası arenada son 9 yılda adeta başarıdan başarıya koşan kadın milliler, dünyanın en iyi 16 ülke takımının mücadele edeceği şampiyonaya damgasını vurmak için mücadele verecek.

İŞLER 2005'TE DEĞİŞTİ

1964 yılında Münih'te Almanya ile yaptığı iki maçla başlayan A Milli Kadın Basketbol Takımı'nın macerası, 2005 yılından itibaren Avrupa klasmanında farklı bir yöne doğru gitmeye başladı.

1966 yılından sonra 20 yıl ara verilen kadın milli takım faaliyetleri, 1987 yılından itibaren yeniden başlayarak bugünlere kadar geldi.

Türk basketbolundaki gelişmeler ve önemli tecrübelerin ardından 2005 yılı, ay-yıldızlı ekip için dönüm noktası oldu. İspanya'daki Akdeniz Oyunları'nda şampiyon olan Türkiye, evsahipliği yaptığı 2005 Avrupa Şampiyonası'nda da çeyrek finale yükselme başarısını gösterdi.

Avrupa şampiyonasında elde edilen tecrübe, Türkiye'nin kadın basketbolunda sahip olduğu potansiyeli ortaya koyan önemli bir organizasyon oldu.

Geldiği noktada 2007 ve 2009'daki Avrupa Şampiyonalarında grup aşamasında turnuvalara veda ederek bir duraksama dönemi yaşayan A Milli Kadın Basketbol Takımı, 2011'de büyük bir geri dönüşle final oynayan bir ekip haline geldi.

AVRUPA'DAN ARKA ARKAYA 2 MADALYA GELDİ

Ceyhun Yıldızoğlu yönetimindeki Türk Milli Takımı, 2011 Avrupa Şampiyonası'nda tarihinin en büyük başarısına imza attı.

Çıkardığı başarılı maçların ardından finalde Rusya ile eşleşen kadın milliler, kupa hedefi için son maçını kazanamadıysa da gümüş madalyasıyla Türkiye'ye büyük bir gurur yaşattı. Milli takım, tarihinde ilk kez bir Avrupa Şampiyonası'nda madalya kazanma başarısını gösterdi. Türkiye, turnuvanın en iyi 5'ine seçilen Nevriye Yılmaz ile de adından söz ettirdi.

Bir sonraki şampiyonada, 2013'te de madalya istikrarını sürdüren milli takım yarı finalde elenip, 3'üncülük maçını kazanarak bronz madalyanın sahibi oldu.

İLK OLİMPİYATTA 5.'LİK

A Milli Kadın Basketbol Takımı, Haziran 2012'de Türkiye'nin evsahipliği yaptığı kadınlar olimpiyat elemelerinde Porto Riko, Japonya ve Arjantin'e karşı çıktığı üç maçı da kazanarak, tarihinde ilk kez olimpiyat oyunlarına katılmaya hak kazandı.

Londra'da gruptaki 5 maçta sadece, olimpiyat şampiyonu ABD'ye yenilen milliler, çeyrek finalde, 2011'de Avrupa Şampiyonası finalinde yenildiği Rusya'ya yine kaybedince, madalya yolculuğu sona erdi.

Ay-yıldızlı ekip tarihinde Akdeniz Oyunları'nda 1987 ve 1997'de 2'ncilik, 2009'da da 5'incilik elde etti.

Yorum Gönder